Jak vybrat nejlepší pneu

Jak vybrat nejlepší pneu? :-) Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou však neexistuje jednoznačná odpověď. V níže uvedených řádcích se pokusím zúročit především naše zkušenosti z praxe, nicméně určitě se najde řada kolegů z pneubranže, kteří doporučují vybírat si pneumatiky jinak, než tu my radíme. Je to jejich přesvědčení, stejně tak podle našeho nejlepšího svědomí byste měli při výberu pneumatik přihlédnout k níže uvedeným řádkům ;-)

Co si musím ujasnit, než si začnu vybírat pneumatiky?

Vždy byste měli být schopní prodejci sdělit, jaký je Váš přibližný kilometrový nájezd, na jakých komunikacích realizujete drtivou většinu jízd (toto je důležité především při volbě zimních pneumatik!), zda jezdíte spíše ostřeji, nebo „předpisově“, zda chcete pneumatiku z TOP segmentu nebo chcete šetřit.

Proč tyto fakty potřebujeme znát? Pokusím se vysvětlit na dvou příkladech.

Zákazník XYZ shání letní pneumatiky, jezdí pouze na nákupy po městě a do práce, kterou mám 10 km od domu. Jednou ročně jede na dovolenku do Chorvatska. Ročně najede cca 15 000 km a má například starší Škodu Octavii. Opravdu nemá cenu takovému zákazníkovi nutit nějakou extrémně tichou sportovní pneumatiku z prémiového segmentu, resp. mu vysvětlovat jak důležité je pro něj koupit pneumatiku s nejnižším parametrem valivého odporu na trhu. Parametry drtivé většiny pneumatik ze středního segmentu mu bohatě stačí, tj. pokud trvá na tom, že v testech vyhrál Michelin a že je chce mít na voze, tak samozřejmě, ovšem pokud chce poradit, tak mu naprosto stačí když si koupí např. Barumku.

Zákazník EFG je z Prahy, shání zimní pneumatiky, najezdí měsíčně 4000 km, hlavně dálnice a silnice první třídy a samozřejmě jízda po městě. Rád lyžuje a jednou za 14 dní jezdí do Krkonoš. Pro tohoto zákazníka bude už jistě zajímavý jízdní komfort, stejně tak opotřebení pneumatik. Nepotřebuje ale pneumatiku koncipovanou do horských podmínek jako třeba Nokian HKPL R, protože v 95 % bude jezdit na upravených silnicích.

Co tím chce vlastně autor článku sdělit? Že pro každého existuje „nejlepší pneumatika“ jen není pro každého stejná.

Testování pneumatik

Mám si vybírat pneumatiky podle výsledků pneu testů ADACu, Auto Zeitung atd.?

Výsledky renomovaných pneu testů jsou rozhodně velmi užitečné a přestože zlí jazykové tvrdí, že bývají testy zmanipulované a zaplacené (což my nejsme schopni posoudit, ale nevěříme tomu), tak používají při testech propracovanou metodiku a jsou schopni opravdu objektivně změřit, spočítat a vyhodnotit při zadaných kritériích rozdíly mezi jednotlivými pneumatikami.  Určitě jsme přesvědčeni, že pneutesty oddělí zrno od plev, nicméně problémem zůstává, že se již nesčetněkrát stalo, že stejné pneumatiky v různých testech dopadly výrazně odlišně. Nemyslím tím, že by vítěz testu např. ADACu byl na posledním místě v pneutestech v Autobildu, nicméně stává se, že pneumatika která v jednom testu exceluje, je ve druhém pouze průměrná. Rovněž se stává, že v jednom roce je určitá pneumatika na pátem místě a v druhém například až na jedenáctém. Jak je to možné? Opět je zde celá řada faktorů, proč tyto rozdíly vznikají.

 

Testování pneumatik

Hlavním faktorem je, že organizace které testy provádějí, mají různé metodiky vyhodnocování naměřených hodnot. Když se podíváme například na výsledky letního testu ADACu 2013 v rozměru 185/60 R15 tak metodika ADACu u letních testů klade největší důraz na vlastnosti na mokru a přikládá jim 40% z celkové známky (nutno dodat že je to logické). Pokud by se změnila důležitost parametru vlastnosti na suchu z 20% na 40% pak by nevyhrála pneumatika  Michelin Energy Saver + ale pneumatika Dunlop BluResponse. Stejný test  a okamžitě by byl jiný výsledek.

Dalším faktorem je, že pneumatika se stejný dezénem, stejnou směsí, ale v jiném rozměru může mít velmi odlišné vlastnosti. Pokud tedy letošní letní testy AutoBildu 2013 hodnotily rozměr 195/65 R15 a letní pneutesty ADACu  rozměr 185/60 R15 tak i zde mohou vzniknout rozdíly. Například v ADACu se letní dezén ContiPremiumContact 5 od společnosti Continenal umístil na třetím místě, v testech AutoBildu je až ve druhé desítce.

Rovněž musíme vzít v potaz technologický porok. O pár řádku výše, jsem poukázal na příklad, kdy Barum Brillantis 2 byla v testech ADAC 2012 na pátém místě a v roce 2013 až na místě jedenáctém. Jak je to možné? Faktem je, že i u stejných dezénů může dojít v průběhu výroby k inovaci směsi (viz například Energy Saver a Energy Saver +, Sava S3 a S3+ atd.), resp. konkurence může přijít s vylepšenými dezény a dalšími inovacemi a při souhře těchto faktorů i při stejných hodnotících kritériích testu pak taková změna na žebříčku nemusí být až takovým překvapením. 

K výsledkům testů tedy určitě doporučujeme přihlédnout, nicméně by neměly být z výše uvedených důvodů jediným kritériem při rozhodování. Rozdíly mezi jednotlivými pozicemi v žebříccích jsou navíc minimální.

Mám si vybírat pneumatiky pouze od renomovaných výrobců?

Zde se vrátím k otázce z úvodu. Je nutné si ujasnit, jak velké nároky na pneumatiku kladu, kolik km najezdím, jakým stylem jezdím a kolik peněz chci do nákupu nové pneumatiky investovat. Obecně však nejsme z mnoha důvodů velkými příznivci pneumatik čínské „noname“ výroby.

Má vůbec cenu si s výběrem pneumatik lámat hlavu?

Určitě ano. Uvědomte si, že jediným kontaktem mezi Vaším vozem a silnicí jsou právě pneumatiky. Přejeme Vám všem šťastnou ruku při výběru :-) Pokud máte nějaké dotazy, tak prosím využijte naší poradnu na titulní straně.

© 2013 - Text byl připraven vedením společnosti PNEU SOUKUP s.r.o. Tento text podléhá autorským zákonům a je vlastnictvím společnosti PNEU SOUKUP s.r.o. Texty nesmí být žádným způsobem stahovány, kopírovány, dále reprodukovány a upravovány bez písemného souhlasu autora. Použití, či kopírování textů bez písemného souhlasu autora je považováno za porušení autorského zákona a může být stíháno.


výsledky zimních pneutestů ADAC 2015

výsledky zimních pneutestů ADAC 2015

Známe výsledky zimních pneutestů ADAC 2015 v rozměru 205/55 R16. Vítězí Continental TS850 a za ním, největší překvapení těchto zimních testů, pneumatika Yokohama V905. Kompletní výsledky zde.
Vyplatí se ECO verze ? Test letních pneumatik 205/55 R16 ADAC 2015

Vyplatí se ECO verze ? Test letních pneumatik…

Test nejoblíbenější letního rozměru 205/55 R16 je v roce 2015 zvláštní tím, že vůbec poprvé se ADAC věnoval testování dvou "typů" dezénů od jednoho výrobce a to sice v posledních letech protěžovaných ECO verzí a prémiových verzí. Shodně se ukázalo (jak u Continentalu, tak u Michelinu, Bridgestone i Hankooku) že prémiové verze mají výrazně lepší výsledky téměř ve všech sledovaných parametrech. V hlavním sledovaném kritériu "ECO" pneumatik (spotřeba paliva) byly rozdíly mezi testovanými pneumatika…
Nokian WR D3 - vítěz zimního testu GTU/ACE 2014

Nokian WR D3 - vítěz zimního testu GTU/ACE 20…

V prvním testu zimních pneumatik 2014 zvítězil s přehledem Nokian WR D3. S poměrně velkým odstupem následuje Continental TS 850 a Goodyear Ultra GRIP 9. Bramborová medaile náleží pneumatikám Dunlop Winter Sport 4D. Tento test ukazuje, jak jsou aktuálně výkonostně zimní pneumatiky od různých výrobců vyrovnané. Maximální dosažitelný počet dle metodiky GTÜ/ACE je 260 bodů. 1. místo obsadil Nokian WR D3 s 219 body a s rozdílem 14ti bodů je na druhém místě Continental TS850. Ovšem rozdíl mezi druhým …

Levné značkové pneumatiky

Dotazy a poradna

Máte dotazy k testům pneumatik?
Potřebujete poradit s výběrem? Nebojte se zeptat.

Vaše jméno a příjmení:
Váš e-mail:
Text příspěvku:
Přepište, prosím, ověřovací kód:
01.06.2018 11:11
Milan Polák:
Dobrý den, omylem jsem koupil zesílené pneumatiky Continental Premium Contact 6 , 225/50 R 17 98 Y XL. Podle technického průkazu mám mít 225/50 R 17 94 Y. Poznám rozdíl v jízdních vlastnostech? Myslím tím hluk a komfort? Zdá se mi, že jsou hlučné. Děkuji za odpověď. Polák

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

21.03.2018 23:01
Michal Komárek :
Dobrý den, Chci se optat budu kupovat letní pneu na audi a4 2.0tfsi rozměry 225/45 R18 přemýšlím nad matador mp47 hectorra 3 nebo Kumho Ecsta PS71. Jaké byste doporučil? Děkuji Komárek

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

08.03.2018 13:30
Radek Dvořák:
Dobrý den, vybírám runflat-pneumatiky pro můj vůz BMW530 xd. Vybral jsem následující 3: 1) Goodyear Exellence 2) Dunlop SPT MAXX GT 3) Continental Contisportcontact 3 Můžete mi poradit a poslat test pneu s výsledky? Děkuji předem! Radek Dvořák

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

03.02.2018 17:52
Jan Vojtek :
Dobrý den, vlastním vozidlo Citroën C5 combi, rok výroby 2011. Motorizace 2.0 TDI. 103kw. Chci koupit nové letní pneumatiky o rozměrech 225/55/R17. Jelikož jsem nenašel testy pneumatik o zmíněných rozměrech, obracím se na vás s prosbou, jaké pneumatiky koupit. Roční nájezd cca 15 tis. 60 % město, 40 % dálnice. Děkuji za pomoc.

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

25.01.2018 19:54
Stanislav S:
Dobrý den, měl jsem na Renaultu originál pneu MICHELIN letní i zimní. Můžu potvrdit jak vyšlo dle testu, že vzorek přežil trvanlivost pneumatiky 9 let. Musel jsem je vyměnit za nové, protože popraskal materiál a začal ucházet tlak. Určitě se vyplatí investovat do kvality. Za tu stejnou dobu jsem musel měnit 2x Barumky letní i zimní. Co se týče celoročních pneu, je to výhodná cena bez nutnosti přezouvat, ale vykoupená bezpečností jízdy a větším opotřebením v letních měsících. Navíc dnes je nutno dodržovat zimní obutí tam, kde to přikazuje dopravní značení, takže určitě se nedostanete všude. A přezouvat na zimní, když plánuji delší cestu, se zrovna moc v zimě nehodí. Takže nejlepší varianta, je investovat do kvality a používat letní a zimní pneu. Otázka je, jestli investovat do staršího vozu, který plánujete prodat. To již záleží na každého rozhodnutí.

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

07.12.2017 21:25
MILAN ŠPALEK:
Linglong GREEN-Max XL 215/45 R16 Prosím o Váš názor na tyto pneumatiky. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem ŠPALEK

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

19.11.2017 21:34
Jiří Smejkal:
Dobrý den, chtěl bych koupit celoroční pneumatiky, ale kamarád radí zimní na celoroční používání. Mohli byste prosím poradit v čem jsou rozdíli. a čemu byste dali přednost? Děkuji za odpověď Smejkal

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

19.11.2017 21:34
:


PneuSoukup: ...čeká na odpověď

31.10.2017 07:14
Zdeněk Huczala:
Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit jak pneumatika Uniroyal RainSport 3 a jí podobné fungují na pravé(resp. opačné) straně vozu? Zdeněk Huczala.

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

23.10.2017 16:36
František Šrepl:
Prosím o radu 215/60/16 99 H Yetti které jsou nejlepší - Conti nemohu nalézt v tomto rozměru děkuji předem

PneuSoukup: ...čeká na odpověď