Jak vybrat nejlepší pneu

Jak vybrat nejlepší pneu? :-) Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou však neexistuje jednoznačná odpověď. V níže uvedených řádcích se pokusím zúročit především naše zkušenosti z praxe, nicméně určitě se najde řada kolegů z pneubranže, kteří doporučují vybírat si pneumatiky jinak, než tu my radíme. Je to jejich přesvědčení, stejně tak podle našeho nejlepšího svědomí byste měli při výberu pneumatik přihlédnout k níže uvedeným řádkům ;-)

Co si musím ujasnit, než si začnu vybírat pneumatiky?

Vždy byste měli být schopní prodejci sdělit, jaký je Váš přibližný kilometrový nájezd, na jakých komunikacích realizujete drtivou většinu jízd (toto je důležité především při volbě zimních pneumatik!), zda jezdíte spíše ostřeji, nebo „předpisově“, zda chcete pneumatiku z TOP segmentu nebo chcete šetřit.

Proč tyto fakty potřebujeme znát? Pokusím se vysvětlit na dvou příkladech.

Zákazník XYZ shání letní pneumatiky, jezdí pouze na nákupy po městě a do práce, kterou mám 10 km od domu. Jednou ročně jede na dovolenku do Chorvatska. Ročně najede cca 15 000 km a má například starší Škodu Octavii. Opravdu nemá cenu takovému zákazníkovi nutit nějakou extrémně tichou sportovní pneumatiku z prémiového segmentu, resp. mu vysvětlovat jak důležité je pro něj koupit pneumatiku s nejnižším parametrem valivého odporu na trhu. Parametry drtivé většiny pneumatik ze středního segmentu mu bohatě stačí, tj. pokud trvá na tom, že v testech vyhrál Michelin a že je chce mít na voze, tak samozřejmě, ovšem pokud chce poradit, tak mu naprosto stačí když si koupí např. Barumku.

Zákazník EFG je z Prahy, shání zimní pneumatiky, najezdí měsíčně 4000 km, hlavně dálnice a silnice první třídy a samozřejmě jízda po městě. Rád lyžuje a jednou za 14 dní jezdí do Krkonoš. Pro tohoto zákazníka bude už jistě zajímavý jízdní komfort, stejně tak opotřebení pneumatik. Nepotřebuje ale pneumatiku koncipovanou do horských podmínek jako třeba Nokian HKPL R, protože v 95 % bude jezdit na upravených silnicích.

Co tím chce vlastně autor článku sdělit? Že pro každého existuje „nejlepší pneumatika“ jen není pro každého stejná.

Testování pneumatik

Mám si vybírat pneumatiky podle výsledků pneu testů ADACu, Auto Zeitung atd.?

Výsledky renomovaných pneu testů jsou rozhodně velmi užitečné a přestože zlí jazykové tvrdí, že bývají testy zmanipulované a zaplacené (což my nejsme schopni posoudit, ale nevěříme tomu), tak používají při testech propracovanou metodiku a jsou schopni opravdu objektivně změřit, spočítat a vyhodnotit při zadaných kritériích rozdíly mezi jednotlivými pneumatikami.  Určitě jsme přesvědčeni, že pneutesty oddělí zrno od plev, nicméně problémem zůstává, že se již nesčetněkrát stalo, že stejné pneumatiky v různých testech dopadly výrazně odlišně. Nemyslím tím, že by vítěz testu např. ADACu byl na posledním místě v pneutestech v Autobildu, nicméně stává se, že pneumatika která v jednom testu exceluje, je ve druhém pouze průměrná. Rovněž se stává, že v jednom roce je určitá pneumatika na pátem místě a v druhém například až na jedenáctém. Jak je to možné? Opět je zde celá řada faktorů, proč tyto rozdíly vznikají.

 

Testování pneumatik

Hlavním faktorem je, že organizace které testy provádějí, mají různé metodiky vyhodnocování naměřených hodnot. Když se podíváme například na výsledky letního testu ADACu 2013 v rozměru 185/60 R15 tak metodika ADACu u letních testů klade největší důraz na vlastnosti na mokru a přikládá jim 40% z celkové známky (nutno dodat že je to logické). Pokud by se změnila důležitost parametru vlastnosti na suchu z 20% na 40% pak by nevyhrála pneumatika  Michelin Energy Saver + ale pneumatika Dunlop BluResponse. Stejný test  a okamžitě by byl jiný výsledek.

Dalším faktorem je, že pneumatika se stejný dezénem, stejnou směsí, ale v jiném rozměru může mít velmi odlišné vlastnosti. Pokud tedy letošní letní testy AutoBildu 2013 hodnotily rozměr 195/65 R15 a letní pneutesty ADACu  rozměr 185/60 R15 tak i zde mohou vzniknout rozdíly. Například v ADACu se letní dezén ContiPremiumContact 5 od společnosti Continenal umístil na třetím místě, v testech AutoBildu je až ve druhé desítce.

Rovněž musíme vzít v potaz technologický porok. O pár řádku výše, jsem poukázal na příklad, kdy Barum Brillantis 2 byla v testech ADAC 2012 na pátém místě a v roce 2013 až na místě jedenáctém. Jak je to možné? Faktem je, že i u stejných dezénů může dojít v průběhu výroby k inovaci směsi (viz například Energy Saver a Energy Saver +, Sava S3 a S3+ atd.), resp. konkurence může přijít s vylepšenými dezény a dalšími inovacemi a při souhře těchto faktorů i při stejných hodnotících kritériích testu pak taková změna na žebříčku nemusí být až takovým překvapením. 

K výsledkům testů tedy určitě doporučujeme přihlédnout, nicméně by neměly být z výše uvedených důvodů jediným kritériem při rozhodování. Rozdíly mezi jednotlivými pozicemi v žebříccích jsou navíc minimální.

Mám si vybírat pneumatiky pouze od renomovaných výrobců?

Zde se vrátím k otázce z úvodu. Je nutné si ujasnit, jak velké nároky na pneumatiku kladu, kolik km najezdím, jakým stylem jezdím a kolik peněz chci do nákupu nové pneumatiky investovat. Obecně však nejsme z mnoha důvodů velkými příznivci pneumatik čínské „noname“ výroby.

Má vůbec cenu si s výběrem pneumatik lámat hlavu?

Určitě ano. Uvědomte si, že jediným kontaktem mezi Vaším vozem a silnicí jsou právě pneumatiky. Přejeme Vám všem šťastnou ruku při výběru :-) Pokud máte nějaké dotazy, tak prosím využijte naší poradnu na titulní straně.

© 2013 - Text byl připraven vedením společnosti PNEU SOUKUP s.r.o. Tento text podléhá autorským zákonům a je vlastnictvím společnosti PNEU SOUKUP s.r.o. Texty nesmí být žádným způsobem stahovány, kopírovány, dále reprodukovány a upravovány bez písemného souhlasu autora. Použití, či kopírování textů bez písemného souhlasu autora je považováno za porušení autorského zákona a může být stíháno.


výsledky zimních pneutestů ADAC 2015

výsledky zimních pneutestů ADAC 2015

Známe výsledky zimních pneutestů ADAC 2015 v rozměru 205/55 R16. Vítězí Continental TS850 a za ním, největší překvapení těchto zimních testů, pneumatika Yokohama V905. Kompletní výsledky zde.
Vyplatí se ECO verze ? Test letních pneumatik 205/55 R16 ADAC 2015

Vyplatí se ECO verze ? Test letních pneumatik…

Test nejoblíbenější letního rozměru 205/55 R16 je v roce 2015 zvláštní tím, že vůbec poprvé se ADAC věnoval testování dvou "typů" dezénů od jednoho výrobce a to sice v posledních letech protěžovaných ECO verzí a prémiových verzí. Shodně se ukázalo (jak u Continentalu, tak u Michelinu, Bridgestone i Hankooku) že prémiové verze mají výrazně lepší výsledky téměř ve všech sledovaných parametrech. V hlavním sledovaném kritériu "ECO" pneumatik (spotřeba paliva) byly rozdíly mezi testovanými pneumatika…
Nokian WR D3 - vítěz zimního testu GTU/ACE 2014

Nokian WR D3 - vítěz zimního testu GTU/ACE 20…

V prvním testu zimních pneumatik 2014 zvítězil s přehledem Nokian WR D3. S poměrně velkým odstupem následuje Continental TS 850 a Goodyear Ultra GRIP 9. Bramborová medaile náleží pneumatikám Dunlop Winter Sport 4D. Tento test ukazuje, jak jsou aktuálně výkonostně zimní pneumatiky od různých výrobců vyrovnané. Maximální dosažitelný počet dle metodiky GTÜ/ACE je 260 bodů. 1. místo obsadil Nokian WR D3 s 219 body a s rozdílem 14ti bodů je na druhém místě Continental TS850. Ovšem rozdíl mezi druhým …

Levné značkové pneumatiky

Dotazy a poradna

Máte dotazy k testům pneumatik?
Potřebujete poradit s výběrem? Nebojte se zeptat.

Vaše jméno a příjmení:
Váš e-mail:
Text příspěvku:
Přepište, prosím, ověřovací kód:
10.07.2017 09:18
Tomáš Dvorský:
Dobrý den, prosím o radu s výběrem letní penumatiky na Dodge Journey (dnes prodávané jako Fiat Freemont). Má náhon jen na předníkola, NE 4x4! Rozměry pneumatiky 225/65/R17 102 H, cena cca 2500 Kč/ks. Aktuálně dojíždím Falkeny Ziex 912, na kterých jsem najel cca 80 tis. km. - pneu jsou na autě od jeho koupě v roce 2009, najezdil jsem od té doby cca 160 tis. a pravidelně přezouvám zima/léto. Jezdím klidně "na pohodu", nepotřebuji žádné sportovní pneumatiky, ale také žádné levné šunty. Ideálně "zlatá střední třída" - rozoumný peníz co dlouho vydrží. Poradili byste kterou z těchto sedmi, případně doporučíte jinou. https://pneumatiky.heureka.cz/srovnani-produktu--hankook-dynapro-hp-ra33-225-65-r17-102h_-_nexen-n-fera-ru1-225-65-r17-102h_-_kumho-eco-solus-kl21-225-65-r17-102h_-_barum-bravuris-4x4-225-65-r17-102h_-_matador-mp-85-hectorra-225-65-r17-102h_-_uniroyal-rainexpert-225-65-r17-102h_-_falken-ziex-ze-914-225-65-r17-102v/?fromclipboard Děkuji za radu a doporučení.

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

08.06.2017 09:28
Eva Valachová:
Dobrý den, zajímalo by mne, proč se v testech pneumatik neobjevují pneumatiky Matador. Dále by mne zajímal názor na čínské pneumatiky Aufine. Také se v testech neobjevují, ale protože jsou levné, tak jistě budí zájem kupujících. Děkuji za odpověď. S pozdravem Eva Valachová

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

31.05.2017 19:24
Jaromír Vrána:
Dobrý den, uvažuji o koupi letních pneu 195/65 R15 a mám vyhlédnuté pneu Firestone Roadhawk. Bohužel jsem žádná pneu této značky nenašel v testech ADAC. Můžete mi poradit jestli tyto pneu nebo Nokian Line které mám jako druhou volbu. Děkuji

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

31.05.2017 09:09
Jaromír Vrána:
Dobrý den, uvažuji o koupi letních pneu 195/65 R15 a mám vyhlédnuté pneu Firestone Roadhawk. Bohužel jsem žádná pneu této značky nenašel v testech ADAC. Můžete mi poradit jestli tyto pneu nebo Nokian Line které mám jako druhou volbu. Děkuji

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

24.04.2017 16:45
David Luskač:
Dobrý den, jsem majitelem vozu Renault Megane 1.5dci pneumatiky 195/65. Potřeboval bych poradit s výběrem. Denně najedu 140 km, většinou dálnice, jezdím ekonomicky, cenou bych se chtěl vejít do 1500 za kolo. Děkuji za odpověď Luskač

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

21.04.2017 19:35
Josef Novák:
Dobrý den pane Soukupe, na oktavii 1,9 Tdi 66kW ALH, výkon skutečný kolem 85 kW jsemm doposud měl Contiky Prem Cont 2. podle mě jedny z nejlepších. ( Kunovice - nejdek 3hod, 20 min, přes vesnice a města zásadně dle předpisů s ohlredem na děcka. Nyní nevím, jestli koupit Dunlop Blue response anebo Nokian I-Line. Rozměr 195/65 R15 H. Mám rád co největšá jistotu na suchu, děšti a akva se rozumně přizpůsobím. Děkuji vám, hezký víkend přeji. Na oplátku Vám sdělím můj systém na snížení spotřeby o cca 10% nafta a snížení hlučnosti ve voze o cca.. 1,5-2 dB, což je již významné zvýšení komfortu cestování. Děkuji Vám. J. Novák

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

29.03.2017 09:50
Miliš Severa:
Dobry den Najezdím poměrně hodně kilometru 30-40tis/ročne. Vše v klidném dálničním tempu. Absolutně mě nezajímají vlastnosti na mokru a podobně (jezdím opatrně). Kriterium pro mě je co nejmenší spotřeba/opotřebení. 90% cest (noční - prázdnější) dálnice (když není provoz jezdím pomalu klidně i kolem 90km/h)- jsou nějaké úspornější než M.Energy saver + ?

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

21.03.2017 15:57
Michal Buček :
Dobrý den, hledám letní pneumatiky 215/55 r16. Jen nevím, jestli musím znát ještě i jiné parametry, kvůli diskům. Jezdím především město, ale i dálnice. Měsíčně cca 2000 km. Můžete mi poradit?

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

21.03.2017 15:53
Michal Buček :
Dobrý den, sháním letní pneumatiky 215/55 r16. Jezdím hlavně město, občas dálnice delší trasy. Můžete mi poradit s výběrem?

PneuSoukup: ...čeká na odpověď

19.03.2017 03:14
Ing. Ján Štúber:
Potřebují poradit jaké optimální pneumatiky použit na mitsubishi outlander, rozměr 225/55 R18 98 V. Děkují Ing. Štúber

PneuSoukup: ...čeká na odpověď