Dobrý den, vybírám zimní pneumatiky na A5 3.0TDI 4x4 a rozhoduji se mezi těmito pneumatikami: Nokian WR D4 225/50 R17 98V Dunlop SP Winter Sport 5D 225/50 R17 98V Continental ContiWinterContact TS850 225/50 R17 98V Michelin Alpin 5 225/50 R17 98V Najezdím ročně cca 50-60k ročně, tedy se zimními pneumatikami cca 25 až 30 tisíc kilometrů. Jezdím převážně dálnice a upravené úseky u nás v Evropě, převážně Čechy, ale zajedu si i několikrát do roka do hor nebo do alp (2-6 krát). Doposud jsem používal Continentáli a měl jsem i Michelin, rád bych zkusil Nokiany, ale nejsem si jistý, zda li konkrétně tento typ se pro to co, jak a kde jezdím hodí. Pak tu jsou ještě ty Dunlopy...., fakt nevím co mám vybrat. Můžete mi prosím poradit a sdělit váš názor? Děkuji moc Jiří Hošek
Odpověď:
Dobrý den pane Hošku,
omlouvám se za pozdní odpověď, takže nevím, jestli Vám ještě k něčemu bude. Ani s jednou pneumatikou z Vašeho výběru neuděláte chybu. Rozdíly mezi těmito top výrobci jsou v testech minimální a nezřídkakdy se stává, že v jedněch testech vyhraje např. Michelin, který v jiných testech s odlišnou metodikou zcela propadne. Osobně mám na zimu nejraději Nokian, ale dezén WR D4 je letošní novinkou, tak je pro mne ještě stále velkou neznámou a nemohu se tedy opřít o nic jiného, než že Nokian posledních několik let špatný dezén neudělal. Dále mám na zimu opravdu velice rád dezény od Dunlopu, takže osobně bych volil mezi těmito dvěma (s tím že bych se kvůli "lovebrandu" přiklonil k Nokianu ) - ještě doplním, že Nokian vyrábí "silničnější" zimní asymetrický dezén WR A3, jehož přechůdce WR G2 mám na svém autě já a jsem s ním naprosto spokojený (máme přibližně stejné nároky na pneumatiku, tj. "většinou upravené silnice a dálnice, sem tam lyže" a asymetrické dezény jsou obvykle tišší a přinášejí i větší jízdní komfort, nicméně jsou obvykle horší na sněhu než směrové dezény (není pravidlem)
Na druhou stranu Continental TS850 drtí již několik let prakticky všechny ženříčky testů a málokdy se stane, že se nedostane do první trojky. Osobně u našich zákazníků ale pozoruji, například oproti Nokianu, menší kilometrový nájezd (ikdyž testy mluví jinak) , což by při Vašem opravdu vysokém kilometrovém ročním nájezdu mohlo být překážkou.
Jak jsem psal výše, moje preference by byly:
1. Nokian
2. Dunlop
3. Continental
4. Michelin
Ale ani s jednou pneumatikou rozhodně nešlápnete vedle.
Přeji šťastnou ruku při výběru a ještě jednou se omlouvám za pozdní odpověď.
S přáním pěkného dne
Michal Soukup
PNEU SOUKUP s.r.o.